
6. Tar Sándor Lakástárlat
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
“Az vagyok, aki vagyok. Úgyse lehetek más: miért féljek hát felfedezni, ki vagyok?”
A tárlat címe Tar Sándor naplójából való. A kijelentés az önazonosság magabiztosságát sejteti. Ha tovább olvassuk a bejegyzéseket, láthatjuk, hogy napról napra egyre bizonytalanabb abban, ki is ő, és hogy ezt az „én”-t fel kell-e vállalni mások előtt. Tar Sándor egész élete ellentmond a fenti magabiztosságnak és erőnek. Élete ugyanis azt sugallja, hogy sokkal inkább a véletlenek, mintsem a tudatos választás határozták meg sorsát.
Tar Sándor alakja azért különösen izgalmas, mert egyéni élete mögött a korabeli társadalmi minták mutatkoznak meg. Személyén keresztül egyszerre nyílik rálátás a Kádár-rendszer ügynökhálózatának működésére, valamint a korabeli munkások és az irodalmi értelmiség világára.
A kiállításon látható művek Tar Sándor sorsának és életvilágának egy-egy mozaikjához kapcsolódnak. Mégis minta felidéznék a ’70-’80-’90-es évek Magyarországának jellegzetes helyzeteit, magatartásformáit. Köszönhetően az alkotók az író életének egy-egy mozzanatára reflektáló, de sokféle értelmezést lehetővé tevő munkáinak.
A kiállítás ugyan a MODEM égisze alatt jött létre, de helyszíne a város ikonikus toronyházának egyik 19. emeleti lakása, aminek két oka van. Az egyik, hogy Tar a huszonnyolcadik albérlete után egy hasonló jellegű lakásban lelt „otthonra”. A másik, hogy az épület Tar Szürke galamb című bűnregényének egyik helyszíne. A toronyház házmestere a város fölé emelkedve olyan különös események szemtanújává válik, amelyek csak innét megfigyelhetők.
A kiállításon öt kortárs képzőművész mutatja be a Tar életére reflektáló műveit. A műalkotósokat Tar Sándortól származó szövegek fűzik össze egy térélménnyé. A munkafolyamat 2023 tavaszán egy műhelymunkával kezdődött, amelyen Tar életét és munkásságát, illetve az ezek által felvetődő kérdéseket irodalomtörténészek vitatták meg a művészekkel.
Kiállító művészek:
Gerhes Gábor / Kádár Emese / Németh Ilona / Szilágyi Lenke / Tóth Balázs Máté
Kurátorok:
Don Tamás / Dr. Lakner Lajos
Látogató információk:
Helyszín: Debreceni Toronyház 4025 Debrecen, Petőfi tér 10., 19. emelet, 203.A kiállítást keddtől-vasárnapig 10:30 és 17:30 között tekinthetik meg.
Az épület bejárata a Balmaz Pékség és a Jimmy GSM Szerviz közötti átjáróban található. Google
térképet azalábbi linkenérhetik el.
Az épületbe való bejutáshoz a 203-as lakásba kell csengetniük, ezt követően munkatársunk segíti az épületbe való bejutást.
Az autóval érkezőknek a parkolási lehetőség a Petőfi téren található.
Mosdó használati lehetőség a vasútállomáson, vagy a közeli vendéglátó helyeken (pl. Station Bistro Debrecen, Petőfi tér 10.)
A helyszínen tilos a dohányzás.
A Piero Barone, Ignazio Boschetto és Gianluca Ginoble alkotta IL VOLO, egy felejthetetlen koncerttel tér vissza Budapestre, hogy újra elvarázsolja a magyar közönséget az MVM Dome színpadán, 2025. november 14-én. Ez a koncert garantáltan felejthetetlen élményt nyújt minden korosztály számára.
Zenés mesejáték Négy éves kortól ajánljuk! A Pesti Művész Színház- Fogi Színház előadása
1940-ben a budapesti Operettszínházban bemutatóra készülődtek. Eisemann Mihály legújabb művét vitték színre, főszerepben Kiss Manyival. Az előadás elkezdődött és egyszer csak Kiss Manyi hangja töltötte be a teret: „Jaj de jó a habos sütemény…” Ugye, hogy ismerős? A szavakkal együtt rögtön bekúszik a dallam is. Eisemann darabja nem egy klasszikus operett, nincs hatalmas énekkara és tánckara. Amije viszont van, az a fülbemászó dallam és a magával ragadó történet Bán Sándor tenoristáról és az őt bálványozó bakfisokról.
Két férfi életközepi válságát ismerhetjük meg Neil Simon eredetileg színdarabnak íródott, de 1968-ban filmként is debütáló vígjátékában
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!