program


Unokák és nagyszülők hangversenyei - MÁV Szimfonikus Zenekar

Unokák és nagyszülők hangversenyei - MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar 1994-ben indította útjára ifjúsági bérletét Unokák és nagyszülők hangversenyei címmel, mely azóta is nagy sikernek örvend. Ennek alapelve, hogy a gyerekek megtapasztalják, milyen gyönyörű a szimfonikus zenekari hangzás, és megismerjék a klasszikus zeneirodalom remekműveit. A befogadóképességükhöz alkalmazkodó műsorban a zene megértését szakértő műsorvezető is segíti.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Lørdag, 03. Juni 2023 15:00

Unokák és nagyszülők hangversenyei
MÁV Szimfonikus Zenekar
A sorozatot általános iskolás gyerekeknek ajánljuk!

2023. április 15., szombat 10:30 és 15:30
HANGULATOK

Haydn: e-moll szimfónia, No. 44 - részletek
Schubert: IV. szimfónia – részletek

Vezényel: Farkas Róbert
Műsorvezető: Fenyő Gábor

A zene szavakkal nem kifejezhető érzelmeket is tud ábrázolni. A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén azt mutatja be, hogyan. A hangversenyen Joseph Haydn és Franz Schubert egy-egy szimfóniájának részletei csendülnek fel. A szimfónia szó eredetileg azt jelenti együtthangzás, de jelent egy zeneműtípust is, egy olyan zenekari művet, amely három, vagy négy részből áll. Ennek a szimfóniának száz évvel a zeneszerző halála után adták a „Gyász” alcímet. A mű lassú tétele valóban nagyon komoly, érezhetjük szomorúnak is, az utána következő gyors tétel viszont jókedvű, mintha csak vigasztalni akarná a hallgatókat. Schubert is írt szimfóniákat, az egyiknek közülük azt a címet adta: „Tragikus”. Az olyan történeteket nevezzük tragikusnak, amelyekben valamilyen nagyon szomorú, vagy fájdalmas esemény történik. A mű első tételének hangulatára értette ezt, bár hallgatása közben inkább gondolunk valamilyen férfias küzdelemre, mint szomorúságra. A további tételek derűs jókedve vigaszt nyújt erre a szomorúságra.

2023. június 3. szombat 10:30 és 15:00
FIATALOK ZENEI KALAUZA

Purcell: Abdelazer - rondó téma
Britten: Variációk és fúga egy Purcell-témára

Karmester és műsorismertető: Horváth Gábor

A kalauz szó itt „útmutató” értelemben jelenik meg, szó szerint ez a címe annak a zeneműnek, amely a MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén megszólal. Szerzője egy angol zeneszerző, Benjamin Britten (1913-1976). 1942-ben írta ezt a művet, amikor még tombolt a II. világháború, de Anglia vezetői úgy gondolták, a gyerekek zenére való nevelését a nehéz körülmények ellenére is folytatni kell és Brittent megbízták, hogy írjon egy olyan zeneművet, amely erre alkalmas: szép, szórakoztató, de tanulni is lehet belőle. A zenemű elkészült, bemutatták és olyan sikeres lett, hogy azóta is gyakran szerepel felnőtt hangversenyek műsorán Variációk egy Purcell-témára címmel. Henry Purcell angol zeneszerző (1659-1695) operákat és egyéb zeneműveket írt, ezeket ma is játsszák. Egyik színpadi kísérőzenéjének egyik tétele az a Rondó, amelyet Britten kiválasztott. A koncerten először ezt a rondót hallgatjuk meg eredeti formájában, vonós hangszerek előadásában. Britten zenekari művének címe: „Variációk”, jelentése változatok. Először bemutatkozik a rondó témája, majd megismétlik a zenekar nagy hangszercsoportjai. Ezután minden egyes hangszer megkapja a maga variációját, még a hárfa is, összefoglalásul pedig ismét eljátssza a teljes zenekar.

Fotó: Steirer Máté

Aktuelt


A darab főszerepében BALÁZS ANDREA, országos népszerűségnek örvendő színésznő újra együtt dolgozik Iványi Árpád rendezővel és Réti Barnabással, így a nagy sikerű Tortúra eredeti stábja ismét valami emlékezeteset alkothat a színházrajongók örömére.

A Mezőség sokszínű népművészete Bartók Bélától és Kodály Zoltántól kezdve Martin Györgyön és Tímár Sándoron át Novák Ferencig számos gyűjtő érdeklődését felkeltette már. Tehát bőséges forrásból dolgozhatott Juhász Zsolt együttesvezető, rendező, aki így gondolkodott a műsor kapcsán: „Az érzéseinket, a tájegység iránti szeretetet, annak szépségeit szeretnénk megmutatni. Multikulturális vidék magyarsággal, románsággal, cigánysággal – ezt az izgalmas együttélést próbáljuk színre vinni.”

Az összművészeti előadás Erdély egyik legizgalmasabb, legszínesebb kultúrájú tájegysége, a Mezőség énekes, táncos és irodalmi hagyományaiból táplálkozik. A produkció zenei centrumában Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak.

PÅ PLAKATEN


z AWS 2006 óta aktív szereplője a magyar zenei életnek, mára pedig az ország egyik legismertebb modern metál formációjává vált.…

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.